Stolové hory (domorodci nazývané Tepui) V národním parku Canaima ve Venezuele jsou jedny z nejstarších geoomorfologických fenoménů světa. Pro svou nepřístupnost byly dlouho obestřeny tajemstvím a pro autory fantazy se staly inspirací pro jejich romány. Vyprávění britského vědce Ewerarda im Thurna, který jako první vystoupil na stolovou horu Roraimu, inspirovalo Artura Conana Doyla k napsání románu Ztracený svět.  


Fauna a flóra se díky výzdvihu hor před stovkami milionů let vyvíjela  odděleně od okolního světa, takže díky této izolovanosti je zde mimořádná bohatost endemických (jinde na světě se nevyskytujících) druhů rostlin a živočichů. Příroda stolových hor je unikátní v mnoha ohledech. Pod horami panuje horké tropické podnebí, na vrcholových plošinách je mnohem chladněji a neobyčejně vlhko s častými dešti a mlhami. Zatímco krajinu dole chrání tropický deštný či horský mlžný les, nahoře je vše vystaveno silnému slunečnímu záření. Také roční průměrné teploty úpatí a vrcholů stolových hor jsou rozdílné - dole 20 až 24 °C, nahoře 10 až 15 °C.


Flora i fauna se adaptovala na na tyto specifické podmínky. Protože vývoj živých organizmů probíhal odděleně i v rámci jednotlivých stolových hor, jedná se o endemické unikáty, které se nevyskytují  nikde jinde ve světě. Mnoho vědeckých týmu se v posledním desetiletích intenzivně věnovalo právě výzkumu těchto povrchových endemických organizmů.


Členové speleologické skupiny Topas se dominantně podílejí na organizaci speleologických expedic do této oblasti. Výsledkem jsou objevy největších křemencových jeskyní světa. Sistema Chareles Brewer na Churí tepui (17 km) a Systém  Krystalové oči na Roraima Tepui (8 km) a Sistema Araňa - Ealdio.

 

FotografieFlóra tepuiRoraima tepuiAraňa - Eládiojeskyně v křemenných pískovcích


Sistema Brewer

 1. BulletCueva Charles

 2. BulletDiablo

 3. BulletMuchimuk

 4. BulletColibrí


Sistema Ojos de Cristal

 1. BulletKrystalové oči

 2. BulletCueva Mišel

 3. BulletPemones

 4. BulletDalší jeskyně


Sistema Araña

 1. BulletAraña - Cortina

 2. BulletCueva Eladio


Stolové hory Venezuely

 1. BulletAutana

 2. BulletSarisariñama

 3. BulletRoraima tepui

 4. BulletChurí - Chimanta

 5. BulletAuyán

 6. BulletAkopán

 

Tepui - anotace