Základní organizace České speleologické společnosti 6-17 Topas
 
 

Foto a text: Libor Láník a Marek Audy, výpravy se zúčastnil a pomáhal ještě Jan Trávníček

Vstupní jezero v nejdelší bosenské jeskyni Govjestica

Nové části jeskyně Jelena (pećina Jelena) s řekou Lovnica. Jeskyni očíslovali v naší přítomnosti jeskyňáři z Bělehradu číslem 351.

Jeskyně Govjestica je nejdelší jeskyní Bosny a Hercegoviny

V kaňonu řeky Prača leží nejdelší bosenská jeskyně Govjestica.  Před plánovanou exkurzí jsme se setkali se členy speleologického klubu z Banja Luky. Získali jsme tak informace o jeskyni z první ruky a ještě pozvání do další velké jeskyně Orlovačka nedaleko Sarajeva a na letní speleotábor. Jeskyni Govjestica jsme navštívili potom sami. Postup je pomalý, zpestřen řadou vertikálních stupňů nahoru i dolů nebo i plavbou přes jezero se silným proudem hned kousek za vchodem. U Govjestice jsme se taky setkali se slovenskými příslušníky vojenské složky eufor a dozvěděli se cenné informace o položení min v oblasti a situaci v regionu kolem Prače. Na závěr jsme podnikli autovandr kolem řeky Driny a po národním parku Tara v Srbsku s mohutnou vyvěračkou Vrelo u řeky Driny!

Více v knížce  “Dupky a pečiny”

Předběžné objednávky na: audy@speleo.cz


Náhorní bažinatá niva řeky Lovnica.

Nádherná říční díra ... konečně pořádný objev!

Jeskyni jsme nazvali podle Jeleny Popović ze speleoklubu ASAK

Situace Pećiny Jelena no. 351 na Javorniku

V jeskyni Komnica, která byla původně hlavním cílem výpravy, jsme prozatím naměřili půl kilometru. Pokračování je za malým okýnkem nad hladinou, kterým foukal průvan tak, že Marka s Honzou málem odfouknul! Je to „morálová“ vodní jeskyně. Hned za vchodem je třeba podplavat polosifonovou kulisu na nádech.

Věnovali jsme čas i obhlídce ponorné oblasti Komnice a zjistili, že je obrovská! Bohužel volný pohyb po krasové oblasti komplikují miny. Další vývěr, který je kousek zpět na Han Pijesak a je přehrazený na zachycení vody, je ve skutečnosti také volný. Objevy zde jsme nechali až na příště.

Jeskyně Govjestica

S místními jeskyňáři před jeskyní Govjestica.

Cestou na Žep

Vyvěračka Komnica - vchod do pořádné jeskyně